Tuesday, December 11, 2018

Gjyqtaret detyrohen te depozitojne ne banka cdo qindarka mbi 1.5 milione...

Pas mbajtjes për vite të tëra të vlerave të mëdha të parave cash nëpër shtëpi, gjyqtarët në Shqipëri detyrohen nga ligji i vettingut që...

Paketa fiskale 2018 – Peleshi: Mjetet e bordeve të anijeve do...

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi, gjatë një takimi që zhvilloi me peshktarë në portin e ri të peshkimit në Durrës, tha...

OSHEE, kriza hidrike me pasoja për financat

Kriza hidrike nga mungesa e reshjeve ka patur pasoja jo të vogla për financat e Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë. “Vetëm si pasojë e blerjes...

Qeveria nuk parashikon rritje pagash e pensionesh per 2018

Për vitin 2018 nuk parashikohen politika të reja për rritje të ndjeshme të pagave dhe pensioneve. Në projektbuxhetin e hartuar prej ministrisë së Financave...

Buxheti 2018, ulet fondi për rritje pagash e pensionesh, shtohen shpenzimet...

Qeveria shqiptare pritet që të shpenzojë gjatë vitit 2018 rreth 497 miliardë lekë (rreth 3.7 miliardë euro) për pagat e punonjësve, pensione, shpenzimet administrative...

Ministri Ahmetaj: S’ka rritje çmimesh, ja bizneset që përjashtohen nga skema...

  Gjatë një takimi me 100 biznese të vogla në ambientet e Kryeministrisë, ministri i Financave Arben Ahmetaj se me futjen e skemës së TVSH...

Shehaj “gozhdon” Ramen

Biznesmeni dhe deputeti i PD Agron Shehaj “gozhdon” kryeministrin Edi Rama për skemën e TVSH-së ndaj bizneseve të vogla. Shehaj, si një njohës i mirë...

Gjobat ikën me “gushtin”, ISHTI në shtator masa vetëm për 16...

   Në shtator Inspektorati Shtetëror Teknik dhe Industrial ka marrë masa administrative vetëm ndaj 16 subjekteve si rezultat i mospërmbushjes së detyrimeve ligjore që janë...

Kompanitë e huaja në Shqipëri “diskriminojnë” femrat, i paguajnë 34% më...

  Në të gjithë sektorët e ekonomisë, femrat paguhen më pak sesa meshkujt në Shqipëri, por, për kompanitë me pronësi të huaja diferenca është mjaft...

Qeveria ndryshon skemën e TVSH-së/ Ja bizneset që përjashtohen nga tatimet

  Kryeministri Edi Rama deklaroi dje, nga Lezha, se në skemën e TVSH-së do të përfshihet i gjithë biznesi i vogël. Por duket se do...

Artikujt e fundit