Monday, December 17, 2018

A e dinit se Egjipti nuk është vendi me më shumë...

  Falë filmave të shumtë dhe një imazhi mendor që kemi krijuar, sa herë dëgjojmë të flitet për piramidat menjëherë e transportjmë veten në Egjipt,...

E RRALLË: ZBULOHET NJË LETËR E SHKRUAR NË SHQIP NGA DORA...

Është vërtet e rrallë ajo që është zbuluar. Një letër e shkruar nga dora e nobelistes së njohur, Nënë Tereza e shkruar në gjuhën...

Kalaja e dashurisë së Vasiliqisë dhe tmerret dhe torturat brenda saj....

Kalaja në Porto Palermo, njihet ndryshe edhe si kalaja e ndërtuar nga Ali Pasha për gruan e tij Vasiliqi. Në fakt, historianët shprehen se kjo...

Fotot e jashtëzakonshme të Shqipërisë para një shekulli

  Këto janë disa foto të rralla të Shqipërisë para 100 viteve. Saktësisht fotot janë bërë nga vitet 1900-1930. Albumi i rrallë është publikuar nga gazetari...

The Guardian: Ohri ndër 10 liqenet më të bukura në Europë

  Liqeni i Ohrit i shtrirë në kufirin midis Shqipërisë dhe Maqedonisë renditet ndër 10 liqenet më të bukura të Europës. “Ju nuk keni pse të...

Në cilin shekull filloi të shkruhej gjuha shqipe?

  Gjuha shqipe, nga disa studiues, cilësohet si një ndër  gjuhët më të vjetra të Evropës. Nga disa të tjerë si fragmentizim i gjuhëve të...

NJË ARTIST I LINDUR SI MITRUSH KUTELI, KRIJIME MAHNITËSE QË NË...

  Dhimitër Pasko, shkrimtari dhe përkthyesi që në emrin e penës njihet si Mitrush Kuteli, qysh fëmijë ka qenë i talentuar për të shkruar, talent...

Avokati që firmosi Pavarësinë e Shqipërisë, por vdiq në burg nga...

  Shumë prej emrave dhe figurave atdhetare që kontribuan dhe firmosen shpalljen e Pavarësisë së Shqipërisë, nuk patën një fund si heronj. Shume prej tyre u...

Ornela Kapetani, aktorja më e mirë në Festivalin e Sarajevës.

 Aktorja shqiptare Ornela Kapetani ka marrë çmimin e aktores më të mirë në Festivalin e Filmit në Sarajevë. Ornela luan në filmin “Dita zë...

Albanologu që tha: “Nuk ka në Evropë racë më të lashtë...

Albert Dumont lindi në vitin 1842 dhe vdiq në 1884. Si historian dhe albanolog francez Dumonti ndërmori një udhëtim nëpër Shqipëri e Greqi nga...

Artikujt e fundit