Thursday, October 18, 2018

11 vite nga vdekja e “Teta Ollgës”

Nga Albert Vataj Vjoleta Manushi, aktorja që skaliti me pasion dhe përkushtim përmendoren e pavdekësisë. Prej 11 vitesh Vjoleta Manushi nuk është më, por gjithëçfarë ajo...

Hëna e Përgjakur, çfarë është eklipsi që do të shohim të...

Eklipsi më i gjatë hënor i shekullit do të ndodhë midis natës së të premtes e mëngjesit të së shtunës, kur Hëna do të...

Fjalimi i fundit madhështor i Gjergj Kastriotit

  Fjalimi i më poshtëm është marrë nga libri i autorit Stephan Zannowich, me titullin « Le Grand Castriotto d’Albanie, Histoire ». Teksti prej 131 faqesh është...

Bagazhet personale në doganën shqiptare, ja cili është kufiri që nuk...

Në kulmin e sezonit turistik, kur qytetarët shqiptarë po qarkullojnë më shumë brenda e jashtë vendit, bëhet e domosdoshme nevoja për të ditur sa...

Vizaton gjatë konferencave ndërkombëtare, Rama tregon arsyen: Më ndihmon të ul...

Kryeministri Edi Rama deklaron në një intervistë për televizionin publik gjerman, ZDF, se “ne jetojmë në një situatë që përsëri përkufizohet nga “mallkimi i...

Faik Konica: Më mirë të shes m… njeriu, se të shkruaj...

Të gjithë e pranojnë karakterin kontravers të Konicës, megjithatë prirja ka qenë që ai gjithnjë të rrezatojë nën një dritë shkëlqyese të të diturit,...

Fahri Xharra: Kelmendasit në Kroaci ose shpërngulja e dytë ‘serbe’ e...

  “Në kohën e luftës Turko-Austriake edhe Kelmendasit sikur shqiptarët e tjerë nuk ndejtën anash. Të udhëhequr nga Kryeipeshkvi i Shkupit Mikel Suma u ngritën...

Dom Simon Jubani, legjenda e qendresës dhe e lirisë

Me rastin e 7 vjetorit të vdekjes Nga Pjeter Logorec Po afrohet, ndër ditët në vijim, pesvjetori i vdekjes së Dom Simon Jubanit, burrit të lavdishëm...

Dorëshkrimet e rralla të Rita Markos për luftën: Si e njoha...

Përgatiti për “Albanian Free Press”: Albert Zholi Një jetë e tërë, në shërbim të komunizmit. Me idetë e të cilit, siç shkruante edhe vetë, u...

La Repubblica, 14 korrik 1990: Kur në Itali mbërrin një popull...

“Në Itali mbërrin një popull fantazmash” është titulli i të përditshmes La Repubblica më 14 korrik 1990. Janë shqiptarët  që shpërthyen ambasadat, e para...

Artikujt e fundit