Sunday, December 10, 2023
HomeAktualitetProteste ne Lezhe ndaj historianit turk

Proteste ne Lezhe ndaj historianit turk

-

Nje video e shfaqur ne rrjetet sociale ku nje historian turk fyente heroin kombetar Gjergj Kastriotit ka sjelle mjaft reagime te personaliteteve shqiptare por edhe qytetareve. Se fundmi, dhjetra shqiptare dhe kosovarë kanë protestuar në Memorjalin e Skenderbeut. Protestuesit u shprehen të irrituar nga mos reagimi i qeverisë shqiptare dhe i Ministrisë së Kultures lidhur me këtë çeshtje. Zanafilla e shtetit tone, thonë ata, nis me Skenderbeun dhe ne duhet ta mbrojme figuren e tij.

Duke denuar aktin e historjanit turk protestuesit kanë kerkuar që të bëhet më shumë në mbrojtjen e vlerave kombetarë të Shqiperise. Vendi yne është pushtuar 500 vjet nga turqit dhe sot ata vijnë dhe pordhosin herojnë tonë mu ne zemer të Lezhes, thanë protestuesit.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts