Sunday, December 10, 2023
HomeAktualitetBanorët e ish gjeologjikes në protëste

Banorët e ish gjeologjikes në protëste

-

20 familjet e lagjës Ndoc Mazi  dolën në protestë paralajmëruese kundër vendimit të gjykatave të shkodrës dhe urdhërit të egzekutimit nga përmbarimi për lirimin e rreth 4000 metër katrorë prone nw zonwn e ish ndwrmarrjes gjeologjike, e cila sipas vendimit të gjykatës I përket familjes Kujxhia. Ata shprehen se nuk do I lëshojnë shtëpitë të cilat I kanë ndërtuar në këtë zonë  tash 20 vite. Ata I bëjnë thirrje qeverisë të ndërhyje pasi  ata nuk do I lëshojnë shtëpitë e tyre edhe nësë do duhet të vdesin….

Banorët hedhin akuza edhe ndaj ish kryetarës së kuvendit Topalli dhe ish ministrit të ekonomisë Ruli, por edhe ndaj gjykatavë të Shkodrës…

 

Për dy vite më radh banorët e kësaj zonë janë përballur me gjykatat dhe me përmbaruesit dhe policinë në lidhje me këtë pronë e cila njihet ndryshe si ish ndërmarrja gjeologjike e Shkodrës.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts