Tuesday, October 4, 2022
HomeAktualitetBanoret e Dajçit ne proteste.

Banoret e Dajçit ne proteste.

-

Pas banorëve të “Livadheve”, protestën e radhës dhe të parën për 2017-en lidhur me dëmshpërblimin e përmbytjeve e zhvilluan edhe banorët e njësisë administrative Dajç. Ato dolën ne qender të fshatit, aty ku në vitet 2010 – 2011 uji shkonte deri në 2 metra, duke e bërë këtë zonë ndër më të goditurat e përmbytjeve. I kërkojnë qeverisë të akordojë shumat që u takojnë, ndërsa shprehen të zhgënjyer me të gjithë klasën politike që i braktisi në kauzën e tyre.

Organizatori Paulin Maçi është thirrur të marten në gjykatë për protestat e zhvilluara, por banorët i kërkojnë drejtësisë të ndalë presionet ndaj tyre, pasi protestojnë për diçka që u takon. Nga ana tjetër ata kërcënojnë me bojkot të zgjedhjeve të 18 qershorit.

Edhe banorët e Dajçit deklarojnë se do të hyjnë në grevë urie nëse nuk marrin një përgjigje të shpejtë, ndërsa paralelisht thonë se protestat do t’i vijojnë.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,514FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts