Tuesday, August 9, 2022
HomeAktualitetAmfillohije irritohet nga gazetaret

Amfillohije irritohet nga gazetaret

-

Në Teatrin Migjeni të Shkodër u mbajt një concert festiv I organizuar nga Shoqata Serbo-Malazeze “ Rozafa-Moraça” ku ishte I pranishëm edhe Mitropolitik I Kishës Ortodkse Serbe të Malit të Zi Amfillohije Radoviq. Në fjalin e tij ai u shpreh se Gjergj Kastrioti Skëndërbeu ka qenë ortodoks dhe se djali I tij është varrosur në Manastirin ortodoks të Hilandarit. Përgjigje kjo sipas tij ndaj gazetarëve që pyesin pse Mitropoliti I Cetinës vjen në Shkodër…

Dëgjoj se ka shumë njerëz e në vecanti gazetar të cilët thon se pse ai Mitropoliti I Cetinës sillet këndej nëpër Shkodër. Pse vjen ai aq shpesh. Ju them ju vëllezer të mij. Stërgjyshi im Vojvoda Bogiq ka qenë mik I Gjergj Kastriotit Skenderbeut dhe ka luftuar së bashku me të kundër pushtuesve. Skenderbeu ka qenë ortodoks I krishtëre, së bashku me stërgjyshin tim Vojvoden Bogiq dhe kjo tregon qartë pasi djali I tij është varrosur në Manastrin I Hilandarit, djali I Skenderbeut. Ja pse Amfillohije është këtu. Pse sjell fillimisht frymen e shenjtë të krishterë këtu të serbevë dhe malazezve dhe të tjerëve të cilët me sakrficen e tyre e shenuan historinë e Shqipërisë.”….

Në këto ceremoni të organizuar u kënduan këngë malazeze dhe serbe, ndërsa pjesmarrës ishte edhe ambasadori serb në Tiranë Miroljub Zariq.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,433FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts