Tuesday, March 21, 2023
HomeAktualitetBujqesia shqiptare sfidohet nga importi

Bujqesia shqiptare sfidohet nga importi

-

 

Lleshi: Ne Lezhe ka shume prodhim sesa konsumi

 

 

Importi nga jashtë i produkteve bujqësore vijon të sfidojë prodhimet vendase. Lezha është një prej këtyre qyteteve ku ndonëse prodhon më shumë sesa konsumi, sërish produktet e ardhura nga vendet e Europës apo më gjërë janë prezente. Drejtues të bujqësisë e lidhin këtë fakt me disa faktore, duke nisur nga koha e prodhimit, cilësia apo çmimi.

Një faktor tepër shqetesues mbetet edhe perdorimi i pesticideve dhe hormoneve në fruta – perime, ndaj Drejtori i Bujqesisë apelon qe fermeret të mos bëhen shkaktare të të tilla veprimeve që janë burim semundjesh.

Bujqesia është një nga fushat kryesore të zhvillimit ekonomik në Lezhë dhe prandaj mbështetja kërkohet të jetë e vazhdueshme për këtë sektor.

 

 

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,748FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts