Monday, March 27, 2023
HomeAktualitetSHKENCËTARËT PRANË IDENTIFIKIMIT TË ESHTRAVE TË PLINIT PLAK, HEROI I POMPEIT

SHKENCËTARËT PRANË IDENTIFIKIMIT TË ESHTRAVE TË PLINIT PLAK, HEROI I POMPEIT

-

 

Shkencëtarët pranë identifikimit të eshtrave të Plinit plak, heroi i Pompeit

Shkencëtarët italianë janë shumë pranë identifikimit të trupit që besohet të jetë i Gai Plini Sekundit, shkrimtari, biologu dhe komandant në ushtrinë romake.

Plini plak kujtohet për veprimin e tij të guximshëm e urdhërimit të flotës së tij detare në një mision shpëtimi në Pompei, rreth 2 mijë vjet më parë kur shpërtheu vullkani në malin Vesuvius.

Eshtrat i përkasin një personi që vjen nga shtresa e lartë në Romën antike pasi pranë tyre janë gjetur bizhuteri të çmuara, shkruan newsbomb.al.

Nëse shkencëtarët italianë ia dalin me sukses, ky do jetë identifikimi i parë pozitiv i një figure të lartë të Romës antike, një njeri i cili humbi jetën e tij teksa udhëhoqi operacionin e parë të madh të kërkim-shpëtimit, dhe gjithashtu shkroi një nga enciklopeditë e para të njerëzimit.

sf3egr35hy45h4h.jpg

Gaius Plinius Secundus, i njohur si Plini plak ishte admirali i flotës perandorake romake e ankoruar në Misenum, në veri të Napolit, në vitin 79 kur shpërtheu vullkani Vesuvius.

Sipas nipit të tij Plini i ri, i cili ishte dëshmitar okular i shpërthimit të vullkanit, por zgjodhi të mos shkonte me flotën, Plini plak mund të ketë vdekur nga thithja e gazrave toksikë të lëshuar nga vullkani, dhe trupi i tij është lënë pas.

dfgeth4tr6hj5tj5j.jpg

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,751FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts