Saturday, December 2, 2023
HomeEkonomiKURSI I KËMBIMIT: RRITET EURO

KURSI I KËMBIMIT: RRITET EURO

-

Monedha e euros gjatë muajve të fundit ka ardhur në rritje duke arritur nivelin më të lartë të këmbimit, dhe sot këmbehet me 133.58 lekë sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë.

Gjatë fushatës zgjedhore, euro u zhvlersua ndjeshën kundrejt lekut ku nivelin më të ulët e shënoi më 27 Qreshor (kur u këmbye poshtë 132 lekëve).

Gjatë sezonit veror euro vijoi e dobët, ndikuar edhe prej efekteve sezonale, si fluksi i turistëve dhe kthimi i emigrantëve.

Me përfundimin e këtyre efekteve por edhe me ndikimin e tregjeve ndërkombëtare, euro po këmbehet në nivele më të larta, megjithëse pa arritur nivelin e një viti më parë.

Një vit më parë, ndonësë kishte nisur zhvlerësimi i monedhes, euro këmbehej me 137.45 lekë, rreth 3.8 lekë më shumë.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts