Wednesday, September 27, 2023
HomeAktualitetSOT DITA NDËRKOMBËTARE E PAQES: RESPEKT, SIGURI DHE DINJITET PËR TË GJITHË

SOT DITA NDËRKOMBËTARE E PAQES: RESPEKT, SIGURI DHE DINJITET PËR TË GJITHË

-

E gjithë bota sot feston ditën ndërkombëtare të Paqes, e vendosur nga OKB 35 vjet më parë.

Dita Ndërkombëtare e Paqes është një festë e zyrtare që celebrohet çdo vit më 21 shtator. Ajo është vendosur për të simbolizuar paqen botërore.

Në ditën botërore të paqes nga të gjithë liderët botërore bëhet apel për shuarjen e luftërave dhe të dhunës. Për herë të parë dita u festua në vitin 1982 dhe është e njohur në shumë shumë vende të botës.

Çdo vit dita e paqes celebrohet me një moto të ndryshme për këtë vit moto e ditës së paqes është: “Së bashku për paqen: respekt, siguri dhe dinjitet për të gjithë”.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,873FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts