Wednesday, August 10, 2022
HomeAktualitet"Kriza energjitike nuk ka fund të qartë", Rama: Do t'i bëhemi mburojë...

“Kriza energjitike nuk ka fund të qartë”, Rama: Do t’i bëhemi mburojë konsumatorit dhe biznesit

-

Kryeministri Rama ka mbajtur konferencën e fundvitit ditën e sotme, 30 dhjetor. Rama e nisi konferencën me një fakt, sipas tij të njohur botërisht, atë të krizës globale energjitike dhe një dallgë të tërbuar të çmimeve që së fundmi kanë arritur në 450 euro për megawat.

Rama: Kjo krizë të cilën unë e kam paralajmëruar disa kohë më parë edhe paralajmërimi u komentua si një alarm fals nuk duket se ka fund të qartë. Është folur për qershorin, por askush sot nuk mund ta konfirmojë këtë fakt apo këtë hipotezë. Gjithsesi ne ndërkohë që vendet rreth e rrotull kanë rritur çmimet për konsumatorin apo janë duke përgatitu rritje çmimesh, ne i kemi qëndruar një ideje fikse se do t’i bëhemi mburojë konsumatorëve familajrë dhe biznesit të vogël.

Rama u shpreh se kriza është adresuar me një reformim të skemës së furnizimit dhe deri tani beson se së paku deri në qershor parashikohet një efekt lehtësuese.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,433FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts