Thursday, August 11, 2022
HomePolitikëDita Botërore e Talasemisë, Meta: Mposhtni indiferencën që vret, mjaftojnë 10 minuta...

Dita Botërore e Talasemisë, Meta: Mposhtni indiferencën që vret, mjaftojnë 10 minuta për të dhuruar gjak e shpëtuar jetën e një fëmije

-

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka dhënë një mesazh në kuadër të Ditës Botërore të Talasemisë.

Ai thotë se mjaftojnë 10 minuta për të dhuruar gjak për të shpëtuar jetën e një fëmije talasemik. Gjithashtu, Kreu i Shtetit i shpreh falenderimin e tij “Aleancës për Dhurimin e Gjakut”.

Postimi i Ilir Metës:

Dita Botërore e Talasemisë na kujton sot rëndësinë e solidarizimit me kauzën humane dhe fisnike të dhurimit të gjakut.
Të mos harrojmë se mjaftojnë vetëm 10 minuta për të dhuruar gjak, për të shpëtuar jetën e një fëmije talasemik!
Krenar dhe falenderues për rolin e jashtëzakonshëm dhe sensibilizimin frymëzues, që “Aleanca për Dhurimin e Gjakut” ka luajtur në këto vite për garantimin e gjakut të mjaftueshëm dhe të sigurt për nevojat jetësore të fëmijëve dhe çdo pacienti me talasemi.
Por është përgjegjësi e të gjithëve, në veçanti e institucioneve përgjegjëse, për të shumëfishuar përpjekjet për rrëzimin e barrierave burokratike dhe eleminimin e pabarazive shëndetësore, me qëllim garantimin e një jete normale dhe cilësore, nëpërmjet furnizimit të sigurt me gjak dhe trajtimit spitalor dinjitoz të pacientëve me talasemi.
Mposhtni indiferencën që vret!
Dhuroni gjak, shpëtoni jetë!

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,434FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts