Tuesday, August 9, 2022
HomePolitikëMeta thirrje institucioneve shqiptare: Reflektoni pa vonesë ndaj detyrave, është në dorën...

Meta thirrje institucioneve shqiptare: Reflektoni pa vonesë ndaj detyrave, është në dorën tonë që procesi të zgjasë 5 ose 30 vite

-

Presidenti Ilir Meta përshëndetje vendimin e Bashkimit Evropian për të nisur zyrtarisht procesin e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, teksa sot në Bruksel u mbajt Konferenca e Parë Ndërqeveritare.

Meta iu bëri thirrje qytetarëve shqiptarë që të mos bien pre e fushatave kundër integrimit, ndërsa iu drejtua me një thirrje të fortë edhe institucioneve, që të përmbushin pa vonesa të gjitha kushtet, që duhen, për të mbërritur sa më shpejt në destinacion.

“E sotmja është një ditë e shkëlqyer, një gur themeli për shqiptarët. Kjo tregon se rajoni jonë vazhdon të gëzojë mbështetjen evropiane. Ky është sinjal i qartë i mbështetjes. E sotmja është një ditë vendimtare për të ardhmen, një ditë kur duhet të ballafaqohemi me realitetin ashtu sic është. E vërteta është se kemi humbur shumë kohë. Kjo na zbulon të gjitha të metat, punët e bëra keq. Shqetësimet e Holandës, vërejtjet e Francës, apo të gjitha shqetësimet e shprehura në rezolutën e fundit të PE, tregojnë se transformimi kërkon punë. U bëj thirrje qytetarëve të mos bien pre e fushatave që duan të minojnë rrugën tonë drejt BE-së. Rruga evropiane është e vetmja që garanton që shtëpia jonë e përbashkët të ketë atë begati, që qytetarët tanë e kërkojnë në Itali, Britani, Gjermani, etj. Iu bëj thirrje institucioneve të reflektojnë pa vonesë ndaj detyrave që kërkohen. Është në dorën tonë që ky proces të zgjasë 5, 30 apo më shumë vite”, tha Meta.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,433FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts