Sunday, February 25, 2024
HomePolitikëMeta: Indeksimi i pagave detyrim, të bëhet në 1 korrik të çdo...

Meta: Indeksimi i pagave detyrim, të bëhet në 1 korrik të çdo viti

-

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta gjatë konferencës për mediat të mbajtur ditën e sotme bëri të njohur projektligjin e nënshkruar nga deputetët e Partisë së Lirisë për indeksimin e pagës së punonjësve të administratës publike.

Ai do të dërgohet në kuvend për tu shqyrtuar.

Ilir Meta: Përmes këtij projektligji synohet mbrojtja e punonjësve nga rritja e çmimeve. Rritja dhe indeksimi i pagës minimale i rëndësishëm të përfshihet në ligj. Rritja dhe indeksimi i pagave ka vetëm efekte pozitive ekonomike dhe sociale. Bën përfitues të drejtpërdrejtë punonjësit. Rritja e pagës rrit nxitjen e konsumit. Mundëson përmirësimin e bilancit të sigurimeve.  Indeksimi i pagave detyrim, të bëhet në 1 korrik të çdo viti.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts