Friday, December 8, 2023
HomePolitikëVon der Leyen thotë se BE do të propozojë kufirin e çmimit...

Von der Leyen thotë se BE do të propozojë kufirin e çmimit të gazit rus

-

 

Komisioni Evropian do të propozojë një kufi çmimi për gazin rus, së bashku me masat që përfshijnë një ulje të detyrueshme të BE-së në përdorimin e energjisë elektrike dhe një kufi në të ardhurat e gjeneruesve të energjisë jo të gazit.

“Ne do të propozojmë një kufi çmimi për gazin rus. Ne duhet të shkurtojmë të ardhurat e Rusisë që Putin përdor për të financuar këtë luftë mizore në Ukrainë,” u tha gazetarëve presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Von der Leyen tregoi propozimet e ardhshme emergjente të BE-së për të ulur çmimet në rritje të gazit dhe energjisë elektrike, të cilat kanë rritur faturat për familjet dhe kanë goditur industritë me energji intensive të Evropës.

BE-ja dëshiron të kufizojë të ardhurat e gjeneratorëve pa karburant dhe të rikanalizojë “fitimet e tyre të papritura” në masa që mbështesin familjet dhe kompanitë, tha von der Leyen.

Çmimet evropiane të energjisë zakonisht përcaktohen nga termocentralet e gazit dhe kufiri do të synojë të zvogëlojë koston e energjisë elektrike të prodhuar nga fermat e erës, centralet bërthamore dhe gjeneruesit e qymyrit që kanë kosto më të ulëta të funksionimit pasi nuk janë të ekspozuar ndaj rritjes së çmimeve të gazit.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts