Saturday, April 20, 2024
HomePolitikëMeta takon misionin e OSBE/ODIHR: Nevojë alarmante për të forcuar zbatimin e...

Meta takon misionin e OSBE/ODIHR: Nevojë alarmante për të forcuar zbatimin e ligjit për një klimë zgjedhore të qetë

-

Kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta ka njoftuar se ka pritur në takim Misionin e Vlerësimit të Nevojave nga OSBE/ODIHR.

Me anë të një postimi në Facebbok, Meta ka sqaruar se takimi është zhvilluar me kërkesë të misionit dhe është diskutuar në lidhje me zghjedhjet e 14 majit.

Postimi i plotë:

Prita në një takim me kërkesën e tyre Misionin e Vlerësimit të Nevojave nga OSBE/ODIHR-i, në lidhje me zgjedhjet vendore të 14 Majit 2023.
Partia e Lirisë ka kërkuar me ngulm, që Komisioni Parlamentar për Reformën Zgjedhore të adresojë me prioritet rekomandimet e OSBE/ODIHR për të përmirësuar të gjitha problemet madhore që u panë në zgjedhjet e 25 Prillit, ndaj ne e dënojmë zvarritjen e qëllimshme që mazhoranca i bën punës së Komisionit dhe të trajtimit të problemeve periferike që nuk i japin përgjigje problemeve kritike të zgjedhjeve, duke goditur besimin e qytetarëve tek standardet e zgjedhjeve.
U ritheksova përfaqësuesve të ODIHR nevojën alarmante për të forcuar zbatimin e ligjit për një klimë zgjedhore të qetë, pa ndikimin e krimit dhe administratës publike në zgjedhje, në mënyrë që të kemi një pjesmarrje sa më të lartë dhe rezultat të gjithëpranuar.
Partia e Lirisë mbetet në çdo kohë e angazhuar për dialog politik dhe ekspertizë teknike të nivelit të lartë, në mënyrë që qytetarëve t’u ofrohen standartet më të larta të zgjedhjeve dhe çdo shqiptar të votojë i lirë, siç i takon një populli europian.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts