Wednesday, November 30, 2022
HomePolitikëS’ka dritë jeshile për heqjen e vizave, ngec propozimi i Çekisë për...

S’ka dritë jeshile për heqjen e vizave, ngec propozimi i Çekisë për Kosovën

-

 

Liberalizimi i vizave për Kosovën nuk merr dritë jeshile, pasi ka ngecur propozimi i Çekisë. Pasditen e 16 nëntorit skadoi afati për vendet e BE-së që me të ashtuquajturën procedurë të heshtur, t’i paraqesin vërejtjet e tyre në propozimin e Çekisë për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Së paku dy shtete e ndërpernë këtë procedurë dhe penguan që propozimi të marrë dritën e gjelbër. Spanja ishte ajo që paraqiti vërejtje, ndërsa disa shtete të tjera kërkuan më shumë sqarime.

Propozimi i Çekisë, vend që aktualisht udhëheq Presidencën e BE-së, ishte që hyrja në fuqi e liberalizimit të vizave për Kosovën të lidhej me funksionalizimin e sistemit të udhëtimit ETIAS, siç kërkoi Franca, por njëherësh të caktohej edhe data e fuqizimit të vendimit: “jo më vonë se 1 dhjetori i vitit 2023”.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,588FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts