Wednesday, February 21, 2024
HomePolitikëPlani BE-Shqipëri kundër terrorizmit nënshkruhet në Bruksel, ministri Çuçi: Dëshmi e besimit

Plani BE-Shqipëri kundër terrorizmit nënshkruhet në Bruksel, ministri Çuçi: Dëshmi e besimit

-

 

I pranishëm në Bruskel, ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi nënshkroi me Komisioneren për Punët e Brendshme në BE, Ylva Johanson, planin BE-Shqipëri kundër terrorizmit.

“Ky dokument garanton një bashkëpunim tërësor me Bashkimin Evropian, si dhe është një tjetër dëshmi domethënëse e besimit të ndërtuar dhe e punës që Shqipëria ka bërë në parandalimin dhe luftën kundër terrorizmit dhe ekstremizmit të dhunshëm. Ne punojnë ngushtësisht me Bashkimin Evropian për sigurinë e përbashkët të unionit dhe për ruajtjen e vlerave e parimeve themelore të BE-së”.

Marrëveshja krijon një kuadër ligjor më solid e të përafruar me BE-në, por na mundëson gjithashtu të përmirësojmë kapacitetet tona për të përballuar kompleksitetin e çështjeve të sigurisë që lidhen me terrorizmin. Ajo është në përputhje të plotë me dokumentet tona strategjike në fushën e luftës kundër terrorizmit dhe kundër ekstremizmit të dhunshëm.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts