Tuesday, March 21, 2023
HomeAktualitetKadare feston 87-vjetorin e lindjes, mesazh lexuesve tu kthehen veprave të tij

Kadare feston 87-vjetorin e lindjes, mesazh lexuesve tu kthehen veprave të tij

-

Një nga emrat më të njohur të letërsisë shqiptare, Ismail Kadare festoi 87-vjetorin e tij të lindjes.

Urimet për gjeniun e letrave erdhën dhe nga emra të njohur të politikës shqiptare, artistë të shumtë dhe lexues besnikë.

Në nder të rij u zhvillua një aktivitet ku morën pjesë artistë të njohur.

Kadare në mesazhin e tij u bëri thirrje të gjithë apasionantëve të letërsisë t’i rikthehen veprave të tij.

Kadare: Të gjithë, edhe ata që kanë fillimin e jetës dhe ata që janë mbarimi ne jetës. Shkrimtari një mendim dhe një ëndërr ka; e ndjek hap pas hapi ajo që ka shkruar. Ai ndihet më mirë se çdo profesioni dhe suksesi tjetër.

Ismail Kadare është një nga shkrimtarët më gjenialë bashkëkohorë, disa herë i nominuar për çmimin “Nobel” në letërsi. Veprat e tij janë përkthyer në disa gjuhë të botës.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,748FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts