Thursday, June 13, 2024
HomeAktualitetHyn në fuqi harta e re gjyqësore. Vetëm një gjykatë Apeli për...

Hyn në fuqi harta e re gjyqësore. Vetëm një gjykatë Apeli për të gjithë vendin

-

Hyn në fuqi harta e re gjyqësore. Nga sot do të ketë vetëm një gjykatë Apeli në Tiranë për të gjithë Shqipërinë.

Në total do të jenë 16 gjykata gjithsej, 12 të Shkallës së Parë, 1 Gjykatë Apeli dhe 2 gjykata Administrative.

KLGJ shkriu 18 gjykata, duke reduktuar gjykatat e Apelit në një të vetme në Tiranë.

Nga 5 gjykata Administrative do jenë vetëm dy, në kryeqytet dhe në Lushnje.

Nga 22 që ishin, me hartën e re, nga 1 shkurti do të jenë vetëm 13 gjykata të Shkallës së Parë.

Po ashtu mësohet se KLGJ u ka dërguar vendim të formës së prerë Gjykatave të Apelit në rrethe dhe duke nisur nga sot ato do të mbyllen dhe do të funksionojë vetëm një Apel në Tiranë.

Ndërkohë, 13 gjykatat e Shkallës së Parë do të mbyllen më 1 maj.

Gjykatat e Apelit në Shkodër, Vlorë, Durrës, Korçë dhe Gjirokastër do të shkrihen, ndërsa do të mbetet hapur vetëm një zyrë informacioni për qytetarët.

Me hartën e re gjyqësore, të gjitha çështjet të cilat nuk kanë asnjë datë për gjykim në Apel, do të hidhen edhe një herë në short, për të caktuar gjyqtarët që do t’i shqyrtojnë.

Janë 32 mijë dosje të cilave nuk u ka nisur ende gjykimi dhe do jenë 25 gjyqtarë që pritet t’i shqyrtojnë.

Këto vakanca janë krijuar nga procesi i vettingut, ndërsa volumi i dosjeve është relativisht i madh krahasuar me numrin e gjyqtarëve.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts