Wednesday, July 17, 2024
HomeAktualitetBullizimi një fenomen në rritje në shkolla, psikologët: Prindërit të kalojnë kohë...

Bullizimi një fenomen në rritje në shkolla, psikologët: Prindërit të kalojnë kohë më fëmijët

-

Ekspertët, pranojnë alarmin se bullizmi është një fenomen në rritje në institucionet arsimore.  Këshillojnë prindërit që të tregojnë më shumë kujdes për të kuptuar fëmijët, që të mos. Shndërrohen në bullizues ose viktima të saj,

Bullizmi në rritje është tashmë një problem brenda sistemit arsimor.

Mes adoleshentëve është shumë e pranishme.

Ndërsa viktima të bullzmit sipas ekspertes janë lehtësisht të dallueshëm.

Punonjësja sociale thotë se një prej formave të përjetimit të kësaj forme dhunë, janë kur viktima kërkon të ndërrojë shkollën.

Thirrja e vetme që kanë psikologët ndaj prindërve është të kalojnë kohë më fëmijët për t’i kuptuar nevojat psikologjike dhe jo vetëm ato materiale.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts