Sunday, July 14, 2024
HomeAktualitetBalla jep porositë dhe paralajmëron policinë: Efektivët do të përjashtohen nëse…

Balla jep porositë dhe paralajmëron policinë: Efektivët do të përjashtohen nëse…

-

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë takimit të zhvilluar sot së bashku me Ministren e Arsimit Evis Kushi, ka prezantuar Paketën e Sigurisë në Shkolla.

Balla tha se nga Së pari, do të normojnë përkufizimin e konceptit të Perimetrit të Sigurisë në shkolla si ato hapësira fizike përreth shkollave, ku fëmijët qëndrojnë, ndërveprojnë dhe kalojnë pjesë të kohës së tyre para apo pas mësimit e që përfshin rrugët dhe rrugicat përreth kufijve të shkollës si dhe të gjitha aktivitetet tregtare (dyqane, kioska, njësi biznesi) që ushtrohen brenda kësaj hapësire.

Strukturat vendore të Policisë së Shtetit, në bashkëpunim me Bashkitë, do të identifikojnë dhe përcaktojnë Perimetrin e sigurisë së çdo shkolle, sipas vlerësimit të situatës në terren, por në çdo rast jo më pak se 50 metër rreth gardhit kufizues të secilës shkollë.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts