Monday, December 11, 2023
HomeAktualitetNga sot rikthehet ora dimërore

Nga sot rikthehet ora dimërore

-

Sot jemi rikthyer në orën dimërore, kur në orën 03:00 akrepat u zhvendosën 60 minuta prapa, çka do të thotë se dita zvogëlohet më shumë.

Ora dimërore fillon në fundjavën e fundit të tetorit dhe përfundon në fundjavën e fundit të marsit, kur lëvizin akrepat një orë përpara dhe rifillon koha verore.

Në mars të vitit 2019, Parlamenti Evropian mbështeti propozimin e Direktivës, e cila duke filluar nga viti 2021, heq lëvizjen gjashtëmujore të orës në nivel të BE-së dhe ia lë shteteve anëtare vendimin për zgjedhjen e orës verore apo dimërore.
Por kjo çështje ngeci në Këshillin e BE-së, dhe vazhdon të zbatohet ndryshimi i orës.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts