Monday, December 11, 2023
HomeAktualitetParashikimi i motit për sot, dita nis me diell

Parashikimi i motit për sot, dita nis me diell

-

Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bëri të ditur se për ditën e martë vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme për shkak të kalimit gradual të një fronti të ftohtë atmosferik.

Moti parashikohet fillimisht me diell e vranësira në shtim deri të dendura. Duke nisur nga orët e mesditës shtim vranësirash deri të dendura në një pjesë të madhe të vendit.

Prej orëve të mesditës deri në orët e mbrëmjes vonë në zonën e veriperëndimit dhe pjesërisht qendër reshje shiu me intensitet mesatar dhe hera-herës deri të lartë në formën e rrebesheve dhe stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Në pjesën tjetër të vendit reshjet e shiut të herëpashershme me intensitet të ulët deri mesatar në formën e shtrëngatave.

Era do të fryjë intensive me drejtim juglindje – jugperëndim me shpejtësi mesatare 3-12 m/s ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe lugina era tepër intensive dhe problematike dhe shpejtësi 15-23m/sek. Valëzimi në dete i forcës 5-7 ballë./ATA

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts