Saturday, December 15, 2018

Rrefimi i I.Kadare: Ne jemi europiane. Skenderbeu luftoi pushtuesin. Cdo mbretereshe...

Pati polemika, a e cenon figurën e Skënderbeut ideja se e ëma ishte serbe? “Fare, fare hiç. Se harrojmë ne shqiptarët e historianët tanë të...

Gjendet objekti Viking, habit studiuesit

Një shpatë Vikingësh e zbuluar nga një gjuetar në Norvegji i ka lënë të habitur studiuesit, duke ngritur shumë pikëpyetje se si shpata përfundoi...

Nis shkolla, por hidhini një sy të shkuarës. Ja nxënësit e...

Sot në Shqipëri nis viti i ri akademik 2017-2018. Kohët kanë ndryshuar, por përmes këtyre fotove do të kthehemi pas në kohë. Shikoni sesi ishte shkolla...

Zbulimi: Presidenti amerikan dhe letra e Çekrezit

Njeriu në këmbë në foton e parë është presidenti amerikan Woodrow Wilson, për të cilin historianët bien dakord se e shpëtoi Shqipërinë nga copëtimi...

KALAJA E ROZAFËS “PËRQAFON” TEKNOLOGJINË, RREGULLA TË REJA PËR VIZITORËT

Kalaja e Rozafës do të ndryshojë rregullat përsa i përket hyrjes së vizitorëve. Përgjegjësi i DRKK Shkodër, Helidon Sokoli, është shprehur për mediat lokale se...

Fotot e jashtëzakonshme! Si jetonin shqiptarët kur komunizmi ishte në grahmat...

Këto foto janë realizuar nga fotografi italian Onide Donati. Ai ishte zyrtar i Partisë Komuniste e Riminit dhe më vonë ka punuar në njësinë për...

Skocia është vendi më i bukur në botë, ja arsyet pse ?

Bosët e turizmit kanë marrë përshtypjet e lexuesve nga vendet që u kanë bërë më shumë përshtypje. Lexuesit e “Rough Guide” votuan për “vendin më...

17 fakte gjeografike që i dimë gabim

Këto kohë, në vend të studiojmë Atlaset, ne përdorim Internetin. Kështu që, nuk kemi pse habitemi që bëhen male të tërë me gabime në...

20 shprehje frymëzuese të Nënë Terezës

Dje ishte datëvdekja e shenjtores shqiptare dhe shugurimi i një katedraleje me emrin e saj. Pardje ishte njëvjetori i shenjtërimit të saj nga Papa...

Kush ishte biografi i parë i Skënderbeut që shkroi historinë e...

Martin Segoni (1444-1482 ose 1485) ishte ipeshkvi i Ulqinit i cili konsiderohet si biografi i parë i Historisë së Skënderbeut. Segoni ka lënë dorëshkrime...

Artikujt e fundit