Friday, February 22, 2019

Mjekët: Ja sëmundja e re që po preken shqiptarët

  Doktoresha Arjana Rreli prej 30 vjetësh punon si mjeke psikiatre, nga të cilat 8 vjet në Qendrën Komunitare të Shëndetit Mendor numër 3 në...

Sheqeri apo kripa, cila është më e dëmshme për shëndetin

Të gjithë e njohin shprehjen  “gjella me kripë e kripa me karar” duke reflektuar nevojën për të ngrënë shëndetshëm, por pa e tepruar. Por kur...

Vlera e veçantë e farave të mandarinave në mjekësinë popullore

Mandarinat janë ndër agrumet më të preferuara në vendin tonë, madje edhe prodhimtaria është e lartë. Ato konsiderohen një thesar vlerash, sepse ofrojnë shumë...

Dieta detoks, tre ditë vetëm supë

Një dietë detoks mund të ketë motive të ndryshme por e përbashkëta janë përfitimet prej saj. Në fakt pavarësisht emrit nuk bëhet fjalë për një...

Problemet shëndëtësore që i shëron kripa në kushtet e shtëpisë

Kripa është një nga përbërësit më të përhapur në çdo kuzhinë, por përdorimi i tepruar i saj është i rrezikshëm për shëndetin. Megjithatë përdorimi...

Zbulohet vendi më i pistë në kuzhinën tuaj

Vendet më të pista në kuzhinën tuaj janë zbuluar dhe mund të befasoheni për të. Edhe në qoftë se shpenzoni orë duke pastruar shtëpinë, duket...

Fruthi ,Apel të lindurve në vitet ’80-’90: Vaksinohuni

Si pasojë e epidemisë, mësohet se është rritur edhe ndërgjegjësimi. Janë vaksinuar 10 mijë fëmijë dhe të rritur të ditëlindjeve ’80-‘90, për të cilët...

“Kërcënohemi nga varfëria e shërbimeve shëndetësore”, Pjetri: Emigrimi i personelit shendetesor,...

Nevoja e institucioneve shëndetësore te Shkodrës per ndihmesmjeke, shume shpejt do te plotësohet ! Shefi i Departamentit te Infermierise prane Universitetit “Luigj Gurakuqi” Shkoder,...

Si të shmangim humbjen e shpejtë të kujtesës, ja mënyrat

Neuroshkencëtarët konfirmojnë se truri ka një aftësi mahnitëse që të përshtatet dhe reagojë gjithnjë e më ndryshe, kështu që ju mund të përmirësoni kujtesën...

E dini që lëkura juaj ndikon në shpejtësinë e kompjuterit?

Një ekspert ka zbuluar arsyen përse kompjuteri juaj funksionon ngadalë, gjë e cila lidhet me lëkurën e njeriut. Gjatë një interviste për një televizion lokal...

Artikujt e fundit