Sunday, February 25, 2024
HomeAktualitetDega e Mekatronikes ne shkollen “Arben Broci”

Dega e Mekatronikes ne shkollen “Arben Broci”

-

Mekatronika eshte dega me e re qe do te hapet ne disa shkolla profesionale te vendit, mes te cilave është zgjedhur edhe mesmeja industriale “Arben Broci” Shkodër. Ky është projekti me i fundit i Ministrisë se Mirëqenies Sociale dhe Rinise ne bashkëpunim me Qeverinë Italiane, qe u prezantua para biznesmenëve shkodran dhe personelit te kesaj shkolle. Kjo ne funksion te përgatitjes profesionale te te rinjve sipas kërkesave te tregut te punës:
Ne projektin e Ministrisë se Mirëqenies Sociale dhe Rinise është edhe vazhdimi i modernizimit te mëtejshëm te shkollës “Arben Broci”:
Dega e mekatronikes përgatitë teknike me shumëllojshmëri aftësish duke filluar me mekaniken,pneumatiken,sistemet e kontrollit elektronik, programimin dhe sistemet e zhvillimit e tjerë. Këto profesione janë bashkëkohore dhe mjaft te kërkuara ne tregun e punës.

Related articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts