Wednesday, February 21, 2024
HomeAktualitetMyftinia shtron yftar per mediat

Myftinia shtron yftar per mediat

-

Punonjësit e mediave kanë qënë të ftuarit e radhës në yftaret që myftinia e Shkodres po shtron gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit. Një traditë e përvitshme që i bashkon në këtë sofër vëllazërie, ndërsa yftari vjen si formë falenderimi dhe mirënjohje për punën që bëjnë këto punonjës në pasqyrimin e ngjarjeve të përditshme në qytetin tonë e më gjërë. Teologu Arben Halluni, tha se simbolika e këtij yftari është nje shenje mirenjohje nga institucioni i Myftinise për të gjithë mediat, të cilat janë dritarja e informimit të opinionit publik, por edhe bashkëpunëtore në aktivitetet që organizon komuniteti mysliman.

Muaji i madhërueshëm i Ramazanit shoqërohet çdo mbrëmje me shtrimin e yftareve, duke bërë që agjeruesit të bashkohen rreth sofrës në lutje që Zoti t’u pranojë sakrificën. Agjerimi në këtë muaj njihet ndryshe si një ndër shtyllat kryesore të besimit islam.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts