Sunday, December 10, 2023
HomeAktualitetM.Madhe, Ujesjellesi i Kalon Bashkise

M.Madhe, Ujesjellesi i Kalon Bashkise

-

Ndermarrja e ujesjellesit Malesi e Madhe i kalon për administrin Bashkise, bazuar ne vendimin e Qeverise për decentralizimin e kompetencave. Keshilli bashkiak miratoi statutin e kesaj ndërmarrje, pas te cilit fillojne procedurat për inventarizimin e saj. Janë mbi 1000 aksione te kesaj ndërmarrje, me vlere me 10 milione leke, sqaruan zyrtaret e bashkise. Shpresohet se me ketë menyre organizimi, do te permiresohet furnizimi me uje te pijshem për banoret e këtij rrethi. Kerkesa kryesore qe bene keshilltaret ne ketë rast ishte te pecaktohej qarte se kush do ta caktoje çmimin e ujit. Nje tjeter vendim ishte miratimi i nje fondi prej 7 milione leke, qe do te perdoret për shpronësimet qe kane te bejne me projektin për ndertimin e qendres se qyetit te Koplikut:

Keshilltaret kane aprovuar edhe caktimin e 10 personave si vrojtues për pyjet gjate stines se veres si dhe ngritjen 24 skuadrave vullnetare për te nderhyre ne rastet e zjarreve. Gjithashtu, Këshilli i Bashkise Malesi e Madhe me konsensus miratoi propozimin e kryetarit te kesaj bashkie, Tonin Marinaj, qe futbollistet e Kombetares Shqiptare te Futbollit, Elseid Hysaj dhe Bekim Bala, te vlerësohet me titullin “Qytetare Nderi”. Keshilltaret kane theksuar se Malesia e Madhe krenohet me keta dy djem, qe e perfaqesojne denjësisht me kuqezinjte.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts