Tuesday, July 23, 2024
HomeAktualitetDezinsektimi i zonave turistike

Dezinsektimi i zonave turistike

-

Shtimi ne mase i numrit te vektoreve kryesisht mushkonjave po kthehet ne nje problem te madh për qytetaret e Shkodres, e veçanërisht ata që kanë zgjedhur këto ditë Velipojën për të pushuar. E gjithë vija bregdetare është pushtuar prej tyre, duke krijuar shqetësime tek pushuesit ndërsa ende në terren nuk ka nisur dezinfektimi. Shefi i epidemologjise Artan Mesi duke pranuar problemin në fjalë, thotë se puna në terren për kryerjen e dezinfektimit do të nisë javën e ardhshme.

Pervec Velipojes ne ketë fushate dezinsektimi janë futur edhe disa zona te qytetit te Shkodres te njohura ndryshe si “shtepia e mushkonjes”.

Por si do te procedohet ne monitorimin dhe dezinsektimin e ketyre vektoreve?

I gjithe procesi do te zhvillohet gjate nates duke qene se diten frekuentimi i plazhit apo lëvizja neper qytet eshte me madhe dhe kjo mund te kthehet ne nje shqetësim për ta.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts