Thursday, November 30, 2023
HomeAktualitetDergimi i femijeve ne qendra rezidenciale

Dergimi i femijeve ne qendra rezidenciale

-

Pamundesia ekonomike për shume familje ka qene shkaktare qe t’i çoje ato drejt ndarjes me femijet, duke i derguar ne qendra rezidenciale. Momentalisht vetem ne Shkoder janë rreth 53 femije nga mosha 0-18 vjec te akomoduar ne keto rezidenca. Por cilat janë proceduarat qe ndicen ne marrjen e ketyre femijeve dhe zhvendosjen ne keto rezidenca?

Ekziston nje mundesi për cdo prind qe arrin te kaperceje krizen financiare, apo te zgjidhe problemet psiko-sociale për rimarrjen e femijes se tij.

Ne nje kohe kur varfëria po i detyron disa familje ti dergojne femijet e tyre ne keto shtepi, ka edhe te tjere qe pas skandalit te ndodhur 1 muaj me pare ne shtepine e femijes shkollor duan ti marrin serish. Rast konkret eshte edhe ai i Natasha Bajramit publikuar nje jave me pare ne T1 Channel për te cilin vete pergjegjsia sqaron se nuk eshte kompetence e zyres se shërbimit social Shkoder.

Ajo e myll me nje thirrje për te gjithe ato familje, apo persona qe i kane mundesite ekonomike, qe te kontribuojne për keta femije duke i siguruar nje jete te qete.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts