Friday, December 8, 2023
HomeAktualitetPse nuk degjohet zeri i specialisteve ?

Pse nuk degjohet zeri i specialisteve ?

-

Ai qe dikur konsiderohej si shkelqimi i bujqesise shqiptare për prodhimin e fares se misrit hibrid, eshte reduktuar ne 10.3 hektare toke, e lene si ne harrese ne nje cep te Dobraçit. Nuk quhet me Instituti i Misrit dhe Orizit, por qendra e transferimit te teknologjive bujqesore, e cila ne keto kushte nuk ka mundesi te prodhoje me shume se 6-7 tone fare misri ne vit.Eshte mjaft e kërkuar nga fermeret shqiptare por me kaq sipërfaqe i ngjane nje pike uji ne oqean:
Lloji fares se misrit Rozafa 685, qe prodhohet ketu, ka nje rendiment qe arrine 15 – 16 tone për hetare, i niveleve te larta te bujqesise europiane.
Fermeret e shqiptare e sigurojne faren e misrit nga importi, ku shpenzohen mbi 3 milione euro ne vit. Por, ne kendenveshtrimin e drejtorit te transferimit te teknologjise bujqesore, Kostandin Hajkola:

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts