Friday, December 8, 2023
HomePolitikë“Te vazhdojme rrugen e nisur”

“Te vazhdojme rrugen e nisur”

-

Faktori Ndërkombëtarë po vijojn takimet për reformën në drejtësi ku hapi tjetër i rëndësësishëm është miratimi i projekt ligjit për vettingun të cilin ndërkombëtarët kërkojnë miratimin e tij sa më parë.Ambasadorja e BE-së Rolamana Vlahutin dhe ai i SHBA-së Donald Lu zhvilluan takime të ndara me kryetarin e Komisionit të Posaçëm të Reformës në Drejtësi Fatmir Xhafaj por dhe me kryetarin e Kuvendit Ilir Meta. Ky I fundit me pare u takua edhe me ambasadoren Gjermane Schutz. Ne nje dalje per mediat, kreu I LSI-se u shpreh I bindur se konsensusi do te arrihet me sukses.

Pas miratimit të paketës kushtetuese mëngjesin e 22 korrikut, tashmë diplomatët po angazhohen fuqishëm për të miratuar paketën e 7 ligjeve që bëjnë të mundur ngritjen e institucioneve të reja. Aktualisht, ambasadorët kërkojnë miratimin e ligjit për Vettingun, ose institucioni që merret me “filtrimin” e kandidatëve për gjyqtarë dhe prokurorë.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts