Tuesday, July 23, 2024
HomeAktualitetMesimi i gjuhes shqipe ne diaspore

Mesimi i gjuhes shqipe ne diaspore

-

Me nje pershendetje me kenge nga qendra kulturore e femijeve Shkoder, ka filluar seminari i 12 nderkombetar për mesimin plotësues te gjuhes shqipe ne diaspore. Marrin pjese mbi 100 mesuese qe kane emigruar ne vende te ndryshme, por qe përpiqen tu mesojne femijeve te shqiptareve gjuhen, leteresine dhe historine shqipe. Si mikpritëse, i pershendeti kryetarja e Bashkise, Voltana Ademi:

Pergjegjesine shteterore për te ndihmuar mesuesit ne emigracion dhe femijet për mesimin e shqipes, e shprehen Ministrja e Arsimit e Shqiperise, Lindita Nikolla dhe Ministri i Arsimit i Kosoves, Arsim Bajrami:

Ketë ndihme e kërkoi prej tyre edhe kryetari i komunes se Ulqinit, Nazif Cungu:

Ku seminar i zhvillon punimet ne universitetin “Luigj Gurkuqi” Shkoder për 4 dite me radhe. Ai do te dale me disa kërkesa ne drejtim te Qeverise se Shqiperise dhe asaj te Kosoves.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts