Sunday, April 21, 2024
HomeAktualitetShkodra dhe Nënë Tereza

Shkodra dhe Nënë Tereza

-

Me 10 mars të vitit 1991 Nënë Tereza vjen në Shkodër dhe nis misionin e saj duke hapur kuvendet e Motrave të Bëmirësisë….

Lidhjet e saj me Shkodrën janë të shumta, nga familjet që jetojn dhe lidhjet e gjakut por edhe fakti se gjatë një viti 1932-1933 në lagjen Badra të Shkodrës familja e saj jetoj për një vit para se të shpërngulej në Tiranë…

Motrat e Nënë Terezës edhe sot vazhdojnë misionin e saj në Shqipëri…

Ndërsa në Kishat e Shkodrës meshët I janë kushtuar Nënë Terezës, në Katedralen e Shkodrës altari ishte I mbuluar me “ sari” veshjen e Nënë Terezës. Në Sheshin para Bashkisë Shkodër qytetarët ndoqen drejtë për drejtë ceremonin e shenjtërimit.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts