Sunday, February 25, 2024
HomeAktualitetMbrojtja Xhamisë se Plumbit nga përmbytjet

Mbrojtja Xhamisë se Plumbit nga përmbytjet

-

Ne ketë gjendje ndodhej lagjja Ajasem e bashke me te edhe Xhamia e Plumbit, Monument Kulture, me datën 8 nëntor ! Aktualisht niveli i ujit ka rene, por gjithsesi akoma vazhdon e përmbytur ! Te shtunën u inspektua nga Zëvendësministri i Kulturës, Zef Çuni, i cili deklaroi se kjo gjendje do te ndryshoje duke filluar nga viti i ardhshëm:

Çuni kujtoi se projekti i vitit 1990 po konsultohet me specialistet e TIKA-s ne përshtatje edhe me ndërhyrjet ndërtimore qe kane ndodhur ne ketë zone:

Me zbatimin e projektit për mbrojtjen e Xhamisë se Plumbit, përfiton edhe lagjja Ajasem, pasi mënjanohet rreziku për përmbytje ne nje hapësire me te gjere:

Xhamia e Plumbit Shkodër, Monument Kulture i Kategorisë se Pare, u ndërtua para 243 vitesh nga Mehmet Pashe Bushatlliu. Për gjate dy shekujve e gjysme, u rezistoi faktorëve te ashpër natyrore, luftërave dhe zhvillimeve te vrullshme politike e sociale ne Shkodër. Pavarësisht ndryshimeve nder dekada, ajo ka qene dhe mbetet edhe si një objekt mjaft i preferuar për tu vizituar nga turistet e huaj.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts