Saturday, February 24, 2024
HomePolitikëTe drejtat e shqiptareve ne Malin e Zi

Te drejtat e shqiptareve ne Malin e Zi

-

Shqiptareve ne Malin e Zi u cenohet rende e drejta e përfaqësimit ne Parlamentin Malazez, nga ndryshimi i njëanshëm qe iu be ligjit vitet e fundit. Ata qe mund te përfaqësoheshin nga 5 deputet, tani as me 3 nuk lejon hapësira ligjore zgjedhore. Shqetësimi shprehet nga Kryetari i Lidhjes Demokratike te Shqiptareve ne Malin e Zi, Mehmet Bardhi, i cili thotë se ne ketë mënyrë po na grabiten edhe pronat:

Politikani shqiptar me karrierën me te gjate ne Malin e Zi, Memhet Bardhi, thekson se akoma është i kufizuar edhe përdorimi i gjuhës shqipe:

Nevojën për koordinimin gjitheshqiptar, ai e konsideron si ndihmën me te madhe qe duhet te japin Tirana zyrtare:

Mehmet Bardhi nuk e justifikon aspak vonesën e hapjes edhe te disa pikave kufitare mes Shqipërisë dhe Malit te Zi:

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts