Saturday, December 2, 2023
HomeAktualitetNdertime ne zonat me rrezik

Ndertime ne zonat me rrezik

-

Edhe pse zone me rrezik permbytje nga prurjet e rrëmbyera te Kirit, mbi te janë bere ndertime ! Erdhen kryesisht nga Dukagjini dhe ne pamundësi për te gjetur vend tjeter, ndertuan ketu ! Asnje institucion i pushetit vendor nder vite nuk u ofroi as zgjidhjen me elementare, qe te ndertonin ne mjedise me te sigurta. Gjergj Kulla, pasi ka nderruar tri here vendbanim, eshte njeri prej tyre i ndertoi ketu ne brigjet e Kirit, zona Bardhaj, sepse nuk kishte mundesi tjeter:

Toka i eshte përmbytur nga Kiri ditet e fundit, por nuk ka frike se do te mund te ia demtoje shtepine:

Gjergj Kulla thote se nga halli eshte detyruar te ndertoje ne keto kushte, pasi nuk kishte asnjë rruge tjeter:

Si kjo zone, janë edhe shume tjera ne Shkoder e me gjere ! Ne kushte te tilla, nuk eshte e veshtire te kuptohet se Bashkia Shkoder akoma nuk e ka nen kontroll territorin ! Ketu nuk eshte fjala qe te humbet kohe me historine e 3 dekadave te fundit, ku u ndertua kudo sipas qefit. Çeshtja shtrohet qe Bashkia Shkoder ti japin fund kesaj gjendje, me qellim qe ti orientoje qytetaret te ndertojne sipas rregullave ne zona ku nuk ka rrezikshmëri, dhe jo te tregohet ka mosperfillse ndaj tyre, sa ata tu drejtohen brigjeve te lumejve për te ndertuar !

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts