Sunday, February 25, 2024
HomeAktualitetShqiperi – Hungari, “Dje – Sot – Neser”

Shqiperi – Hungari, “Dje – Sot – Neser”

-

Me një konferencë shkencore ndërkombëtare, universiteti “Luigj Gurakuqi”, instituti i studimeve albanologjike dhe ambasada e Hungarisë, përkujtuan 60 vjetorin e revolucionit antikomunist austro – hungarez. E djeshmja, e sotmja dhe e ardhmja ishin pjese e referimeve, pasi ngjarja e 1956-es kishte një theks të veçantë me ndikim në historinë politike kombëtare dhe ndërkombëtare të asaj periudhe.

Drejtoria e Europës dhe Azisë qendrore në ministrinë e jashtme, Mimoza Halimi vuri theksin tek rritja e prezencës vitet e fundit e biznesit Hungarez në Shqipëri, gjë që përkthehet në bilanc pozitiv të situatës ekonomike.

Gjatë konferences u prezantuan punime të studiuesve të historise, albanologjisë dhe gjuhësisë nga dy vendet respektive, të cilët kanë analizuar në detaje historinë e marëdhënieve politike, ekonomike dhe socio – kulturore.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts