Saturday, March 2, 2024
HomeAktualitetKomuniteti Rom ne mëshire te fatit !

Komuniteti Rom ne mëshire te fatit !

-

Mbetet ende shume e renduar  gjendja  komunitetit Rom ne Shkodër, ne këto dite te ftohta dimri ku temperaturat shënojnë disa grade nen zero. Ne kushte te mjerueshme, banoret e këtij komuniteti përballën çdo dite me ftohtin e acarte. Fëmije te sëmurë , kryefamiljare qe mundohen te sigurojnë bukën e gojës ne kushte tepër te vështira , ndërkohë qe Institucionet vendore  nuk duan te ja dine për ketë gjendje. Pjesëtaret e këtij komuniteti shprehen mjaft te shqetësuar për  situatën  qe po kalojnë:

Ata theksojnë se askush nuk është kujtuar për t’i ndihmuar , ndaj i bëjnë thirrje bashkisë për ndihme.

Ndërkohë nga ana tjetër Malteser ka ofruar  ndihme për persona te pastrehe qe enden rrugëve, dhe nuk kanë mundësi te sigurojnë ushqim ne këto dite te ftohta dimri .Koordinatorja Orjeta Cungu jashtë kamerës shprehet se është bere  thirrje për gjithë njerëzit qe janë pa strehe, te trokasin te dera e Malteser , pasi do te gjejnë kushtet e nevojshme për përballimin e kësaj situate, përfshirë edhe trajtimin me ushqim.  Deri tani sipas koordinatores Cungu, janë afruar 5 familje  dhe u është dhënë ndihma e nevojshme  me ushqim e veshmbathje. Kjo shërbesë do te vazhdoje  gjate gjithë javës qe temperaturat do te jene te ulëta.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts