Wednesday, August 10, 2022
HomeAktualitetPanairi rajonal i shoqerive te nxenesve

Panairi rajonal i shoqerive te nxenesve

-

Ne nje kohe kur e gjithe Shqiperia eshte ne krize per gjetjen e nje vendi pune, 20 shoqeri nxenesish te shkollave te mesme te rajonit te Shkodres, duke bashkevepruar me publikun kane reklamuar produkte te ndryshme qe i kane punuar vete, me qellimin  per te krijuar ide biznesi dhe mundsi te reja per vetepunesim.  Ky aktivitet u zhvillua ne ambjenten e gjimnazit 28 Nentori, nga organizata Junior Achievement of Albania ne te cilen ishin te pranishem mesues dhe nxenes si dhe perfaqesues te DAR dhe Bashkise Shkoder. Nxenesit kane konkuruar midis tyre duke iu  nenshtruar  gjykimit te nje jurie profesionale  per te perzgjedhur idene me te bukur.
Ky panair i zhvilluar me mbeshtetjen e Ministrise Arsimi dhe Sportit, asaj te mireqenies sociale dhe fondit shqiptaro – amerikan  eshte integruar ne kurrikulen me zgjedhje te lire ne 176 shkolla te mesme te vendit dhe ka per qellimin nxitjen e deshires se nxenesve per te krijuar mundesi te reja per vende pune.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,433FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts