Friday, March 31, 2023
HomeAktualitet“Situate me absurde nuk ka ku shkon”

“Situate me absurde nuk ka ku shkon”

-

“Demokracia dhe kultura qytetare” ishte tema qe Koalicioni i Vëzhguesve Vendor trajtoi me studente te Universitetit “Luigj Gurakuqi” ne këndvështrimin e një leksioni te hapur. Zhvillimet aktuale politike ne vend përbënin shqetësimin kryesor për lektoret, te cilët e quajtën absurde situatën e krijuar. Enila Abazi, Drejtore e Institutit te Kërkimeve te Paqes ne Paris, tha se politikanet po sillen si te kishin privatizuar politiken.

Lidhur me zgjedhjet e 18 qershorit, ajo tha se shqetësues është fakti qe lidershipi i PD-se deklaron se nuk do te lejoje realizimin e zgjedhjeve.

Për anëtarin e akademinise se shkencave, profesor ne universitetin e Lites, France, Albert Dajo, qytetaret duhet ta forcojnë rolin e tyre te pavarur nga partitë politike.

Gjate këtij bashkëbisedimi u kërkua qe te forcohet bashkëveprimi  shoqërisë civile, për ti adresuar ne mënyrë te paanshme problemet e demokracisë ne funksion te interesit qytetar dhe jo te forcave politike.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,756FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts