Tuesday, July 23, 2024
HomeAktualitetStacioni metereologjik i Shkodres

Stacioni metereologjik i Shkodres

-

Mbi godinen e re te Fakultetit Ekonomik te Universitetit “ Luigj Gurakuqi “ te  Shkodres, ndodhet stacioni metereologjik “ Davis “ i cili menaxhohet nga Qendra e Teknikes Mesimore, si pjese e tij. Stacioni i vetmi funksional prej afro 15 vitesh, kryen disa proçese matjesh si shpejtesine dhe drejtimin e eres, sasine e reshjeve te shiut dhe debores, matjen e temperaturave te brendshme dhe te jashtme, etj.

 

Te dhenat e stacionit sherbejne per te konkretizuar anen praktike te studenteve te Departamentit te Gjeografise. Por edhe mjaft sektore te rendesishem te ekonomise dhe bujqesise, individe dhe institucione te ndryshme, i referohen grafikut dhe te dhenave te sakta te ketij stacioni. Parashikon motin  24 deri ne 48 ore. Stacioni metereologjik posedon nje teknologji brenda te gjitha standarteve bashkohore.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts