Thursday, March 30, 2023
HomeAktualitetFesta e 1 qershorit ne Shkoder

Festa e 1 qershorit ne Shkoder

-

Te qeshur, te gezuar, nen shoqerine e njeri-tjetrit kane  perjetuar femijet e qytetit te Shkodres festen e tyre, ate te 1 qeshorit, ne aktivitetin e organizuar perpara sheshit te bashkise me pjesemarrjen e shkollave 9 vjeçare. Eshte dita kur vete femijet ngrene zerin per te drejtat e tyre, por ne ndryshim nga te rriturit, “protesta” e tyre behet me lojra festive, teksa urojne edhe bashkemoshataret per kete dite.

Por kesaj feste i eshte bashkuar edhe nje numer nxenesish nga gjimnazi “Asim Vokshi” nga Tropoja, ku bashke me mesuesen e tyre kane menduar qe sot te bejne  te bejne te lumtur femijet jetim te qytetit tone, ku ne menyre simbolike iu kane dhuruar, dhurata nga ndihmat e mbledhura si dhe shitja e disa produkteve ushqimore qe vete ata i kane pergatitur.

 

Edhe kryetarja e bashkise Voltana Ademi ka uruar femijet qe te jene te lumtur çdo dite te vitit.

1 qershori eshte kthyer ne nje dite festive, por edhe sensibilizimi, per t’i thene stop dhunes dhe abuzimit ndaj femijeve, per te cilen organizohen nje sere aktivitetesh.

 

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,757FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts