Tuesday, March 28, 2023
HomeAktualitetPerkujtohet martiri Pellumb Pellumbi

Perkujtohet martiri Pellumb Pellumbi

-

Ishte vetëm 17 vjeç kur Pellumb Pellumbi do të vritej në tentativë për të kaluar kufirin Shqiptar për të një jetë më të mirë. Regjimi komunist nuk ja kurseu jetën të riut Shkodran, mëngjesin e 16 qershorit 1990. Sot pas 27 vitesh nga ajo ditë e zezë për familjen dhe vendin, në lapidarin e ngritur në nderim të martirit të demokracisë, familjarë e drejtues vendorë vendosin kurora me lule, e përkujtojnë të riun që dha jetën për liri.

Nëna e të riut mes lotëve vendosi vetëm kurora me lule dhe bëri një falenderim, pa mundur të flase nga lotët e dhimbjes.

Ndërsa kryetari i shoqatës së ish të përndjekurve politik Zenel Drangu, nuk kurseu kritikat edhe ndaj partisë demokratike dhe deputeteve Shkodrane që në gjithë këto vite nuk bënë asgjë për gjetjen e eshtrave të 4500 të pushkatuarve.

 

Familjarët dhe anëtarët u shoqatës u priten më pas në një takim në zyrën e kryetares së bashkisë.

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,753FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts