Tuesday, March 28, 2023
HomeAktualitet12 martir te demokracise ne Kurbin

12 martir te demokracise ne Kurbin

-

 

Nderimi i presidentit Nishani per familjet Lala dhe Alija

 

12 të përsekutuar te rrethit të Kurbinit u dekoruan nga presidenti i republikes me medaljen “Martir te demokracise”. 11 prej tyre anëtarë të familjes Lala (Qypi), si dhe dekorimi tjeter shkoj per pishtarin e demokracise, ish te burgosurin politik Mark Alija. Duke shfrytezuar kete takim, deputeti demokrat Aldo Bumçi nuk kurseu akuzat politike ndaj partise socialiste, ndersa tha se partia demokratike duhet ti kthej sytë nga themelet, ku ish të përndjekurit janë një gure i fortë

Vleresimi i ketyre figurave pas vdekjes është një nder që i bëhet jo vetëm familjareve por edhe mbare popullit të Kurbinit.

 

Vrasja në luftë me armë në dorë kundër shtetit komunist te 11 pjesëtarëve te një familjeje ne 1952 është një sakrificë mbinjerëzore por edhe prova qe ne Shqipëri ka pasur një rezistencë të forte antikomuniste e cila deri tani nuk është vlerësuar drejt dhe ne përmasat reale te saj.

 

E.Ndreka

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,752FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts