Monday, March 27, 2023
HomeKulturëNjë tjetër çudi: Shqipëria, pa trena, por me avionë

Një tjetër çudi: Shqipëria, pa trena, por me avionë

-

Në vitin 1938 revista “The Sphere” e përshkruante kështu aviacionin shqiptar:

“Shqipëria e ka kapërcyer epokën e zhvillimit të hekurudhave, por aeroporti i Tiranës gjallon nga avionët e udhëtarëve, shumica të administruar nga italianët, që ulen e ngrihen çdo ditë. Tani për tani, vendi nuk ka avionët e tij, por qeveria planifikon të blejë disa në të ardhmen e afërt.”

Kam lexuar se në vitin 1925, Shqipëria kishte katër linja të brendshme ajrore, shërbim që realizohej nga një shoqëri gjermane dhe kushtonte katër napolona për fluturim. Një fluturim nga Tirana në Korçë zgjaste 55 minuta!

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,752FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts