Sunday, February 25, 2024
HomeAktualitetÇfarë po ndodh? Ushtria shqiptare shfaqet e blinduar në kufi me Rusinë

Çfarë po ndodh? Ushtria shqiptare shfaqet e blinduar në kufi me Rusinë

-

Skuadra shqiptare e çaktivizimit të bombave kanë marrë pjesë në një ushtrim qytetin Aizkraukle të Letonisë në kuadër të stërvitjes së NATO-s në shtetet balltike.

Gjatë stërvitjes ata kanë simuluar vendosjen e lëndës eksplozive në në një shkollë duke kryer fillimisht evakuimin e nxënësve dhe më pas evidentimin, transportin në një vend të sigurt dhe çaktivizimin e lëndës eksplozive, shkruan Albeu.com.

Ekipi shqiptar ishte pajisur me një robot të posaçëm për raste të tilla si edhe një makinë të blinduar të futur sëfundmi në inventarin e Ministrisë së Mbrojtjes.

762bdf0f561330e20865c7e3c2a51cb8_XL    315619

315622

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts