Friday, June 21, 2024
HomeKulturëBOTOHEN DY LIBRAT E TË MADHIT DRITËRO

BOTOHEN DY LIBRAT E TË MADHIT DRITËRO

-

Botohen dy librat e shkrimtarit të madh Dritëro Agolli , një libër me aforizma dhe një me poezi.

“Nulla Dies Line Linea” titullohet libri me aforizma dhe “E bukura, lozonjarja, tokësorja Grua” titullohet libri tjetërme poezi.

Elona Agolli, vajza e të ndjerit Dritëro nuk ka mundur dot t’i mbajë emocionet e mëdha pas kësaj.

“Kalova një natë pa gjumë. Mendoja e kujtoja çaste të së shkuarës në të cilën kujtesa me zor përpiqej lehtas të trokiste … Por nxitja e orëve të pagjuma ishin këto dy libra . Ja dola mbanë. Përmbusha një dëshirë e lumturim . Tamam një vit më parë , babi më puthte në ballë i lumturuar duke ledhatuar kopertinën e Prit edhe pak.Dje , kur librat e rinj i mora në dorë , syri u lagështua , prekja u zbut , veshtrimi u përqëndrua i palëvizur;

Siç shihet e nanuritet një fëmijë ashtu ngaherë i jemi afruar krijesave -libra .

Më i gjallë se të gjallët je babushi im”, shkruan Elona tejet e emocionuar .

Related articles

Stay Connected

0FansLike
0FollowersFollow
3,912FollowersFollow
3,572SubscribersSubscribe
spot_img

Latest posts